Chytrý a hloupý výtah


Výtah je užitečným vynálezem. A co je zcela zásadní je to, že je snadno ovladatelný. Na jeho ovládání nejsou třeba žádné zkoušky, zvládne to malé dítě, penzista a ovládat se dá i během telefonování. Tahle neuvěřitelná jednoduchost byla zřejmě trnem v oku pokrokových UX designérů, kteří se to rozhodli změnit. Proč, to se přesně neví, protože se nad tím nepřemýšlelo.


Takže tu máme chytrý výtah. Ten pořád jezdí nahoru a dolů. Staví v patrech, otevírá a zavírá dveře, ukazuje v jakém je patře. A ty úplně nejvíc hi-tech elevátory to i oznámí toporným hlasem. A cinká. Co se změnilo je to, že zmizela tlačítka.


Poprvé jsem se s takovou pitomostí setkal v Istanbulu v jedné kancelářské budově. AByste věděli, v Turecku při vstupu do takových budov odevzdáváte ozbrojené ochrance (nejsou to takoví ti joudové, jako u nás) pas. Security je tam priority. Byl jsem tam poprvé a na tenhle UX útok jsem nebyl připraven. Šlo o to, že se výtah přivolal návštěvnickou kartou a na displeji se objevilo písmeno. Kdo by tomu věnoval pozornost, že? Člověk nepřipraven na inteligenci zdvihového zařízení tak vleze bez obav do prvního výtahu, který přijede... a je v háji. Výtah dojede do své cílové stanice. Tam naivní cestující vystoupí. Zjistí, že je úplně někde jinde, než si myslel, že bude. Jenomže návštěvnická karta už mu výtah nepřivolá. Chytrý výtah je totiž napojen na nějaké další chytré zařízení, které chytré kartě řekne, na které chytré čtečky má fungovat, a na které ne. Cesta k záchraně je udělat ze sebe blbce, a nechat se odeslat nějakým důvěřivým obyvatelem té chytré budovy zpět do přízemí. Jenomže... to by jeden při bloudění tajemnými chodbami, které zřejmě byly jakousi katarzí architekta, nesměl narazit na bdělého člena ochranky s pistolí za pasem. Turecky neumím. Ochranka ano. Já uměl anglicky. Ochranka ne. A slovo „passport“ se dočkalo jen pokrčení ramen. Pas jsem nechal dole jeho kolegovi. No nic. Zatčení ochrankou kancelářské budovy je dost ponižující zážitek. Z čeho mě podezřívali, to nevím. Rozhodně ale ne z neschopnosti jezdit chytrým výtahem.

Jelikož se tyhle neovladatelné výtahy objevují stále častěji, člověk si na jejich neovládání časem zvykne. Ostatně úspěch každé změny se odvíjí od toho, za jak dlouho ji lidé vydýchají.

Recent Posts

See All

Chytrý a hloupý bankomat

Osobně nechápu, co může být na bankomatu chytrého. Je to počítač, který zvenku vypadá jako... bankomat. Ale budiž. Tu a tam jsem potřeboval dát do banky hotovost. Pokaždé na jiný účet. Vystál jsem si

​© 2009-2020 Concept 42, s r. o.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now