top of page
Karel Smejkal Aaplikovana psychologie architekrury

APLIKOVANÁ PSYCHOLOGIE ARCHITEKTURY

UTAJENÝ SVĚT ARCHITEKTŮ

Karel Smejkal

ENGLISH
pexels-3172740.jpg

První kniha na téma psychologie architektury

Po deset let se autor setkával s architekty z více jak 140 zemí světa, ale nepotkal ani jediného, který by dokázal odpovědět na otázku, co je to psychologie architektury. Rozhodl se tedy vrátit na univerzitu, založit vědecký tým Aplikované Psychologie Architektury a celý tento vědní obor přesně definovat a pro architektonickou komunitu založit. Tato kniha je první odpovědí na otázku, co je to Psychologie Architektury. A první knihou, která shrnuje 3 roky výzkumu na dané téma. Architekti tvoří naše umělé životní prostředí. Měli by proto znát ty, pro které jej tvoří. A měli by znát i sami sebe.

E-kniha k dispozici například na Palmknihy.cz

Psychologie je věda, která zkoumá psychické jevy, kterými jsou hodnoty, vlastnosti, stavy
a procesy.

Představte si naši planetu a vrstvu nad zemí a pod zemí, kde se odehrává život ve svých neuvěřitelných formách. V poměru k rozměrům naší Země je tato výška zcela nepatrná. Nyní zmenšete naši Zemi na velikost kamene u cesty. Vrstva, kde se odehrává veškerý život, by pak odpovídala vrstvě tenoučkého mechu na jeho povrchu. V měřítku vesmíru nejsme nic jiného, nežli onen mechový povrch, který překvapivě přemýšlí nejen o svém původu, ale dokonce o vesmíru, který ho obklopuje.

 

Možná vzpomínka na okamžik, kdy jste se dokázali sklonit před kamenem u cesty, vám jednou pomůže nalézt správnou cestu tam, kde by za vás promluvilo vaše ego.

Logo_psychologie_architektury
Psychologie_architektury.jpg
Karel Smejkal autor

Karel Smejkal je spisovatel, architekt, vysokoškolský učitel, doktor věd a vedoucí výzkumu psychologie staveb na katedře architektury ČVUT v Praze, člen Amerického Institutu Architektů (AIA), zakladatel Aplikované psychologie architektury, zakladatel a předseda Czech Deco Teamu, spoluzakladatel (s Václavem Havlem a Bořkem Šípkem) a president největší studentské architektonické soutěže planety INSPIRELI AWARDS.

 

Jeho cílem je dlouhodobě podporovat mladé začínající talenty bez ohledu na jejich ekonomické, etnické, nebo sociální podmínky, přednášet po celém světě a rozvíjet architekty, aby budovali svět, ve kterém bude příjemné žít.

logo Inspirelli Awards

Partnerem publikace je společnost Wienerberger.

Wieneberger_kniha_logo_white
bottom of page