top of page
Concept_42_main1.jpg

 Vybrané tituly vydavatelství Concept 42 

 

 

Kniha Aplikovaná psychologie architektury, K.Smejkal
Logo Kosmas

APLIKOVANÁ PSYCHOLOGIE ARCHITEKTURY

Cesta do utajeného světa architektů

 

Tato kniha tak není jen nudným shrnutím nového předmětu, ale spíš osobním vyprávěním autorovy cesty za pochopením pozadí světa architektů z perspektivy, která by tvůrcům neměla zůstávat utajena – z perspektivy psychologie.
Inspirace je síla, která je skutečným architektem našich měst a životů, a tato kniha je jednou z cest, jak tuto sílu uchopit o trochu jiným způsobem ku prospěchu nás všech.

 

Karel Smejkal je spisovatel, architekt, vysokoškolský učitel, doktor věd a vedoucí výzkumu psychologie staveb na katedře architektury ČVUT v Praze, člen Amerického Institutu Architektů (AIA), zakladatel Aplikované psychologie architektury, zakladatel a předseda Czech Deco Teamu, spoluzakladatel (s Václavem Havlem a Bořkem Šípkem) a president největší studentské architektonické soutěže planety INSPIRELI AWARDS. Detail knihy ZDE.

English version available here >>

Partnerem publikace je společnost Wienerberger.

ODPAD DOMÁCÍ

[Vastum domesticis]

Naučte se mít svůj domácí odpad rádi.

 

Náš domácí odpad není nic jiného než věci, které jsme si koupili a použili. Věci, které nám dobře posloužily, dělaly nám radost, zbytky jídel, na kterých jsme si pochutnali. Rozhodně si nezaslouží, aby se po tom, co je přestaneme potřebovat, staly něčím, čeho se chceme za každou cenu bez rozmyslu zbavit. Něčím, co nenávidíme a považujeme až za odporné. Náš odpad je zrcadlem našeho života. Naučte se ho mít rádi tak, jako jste měli věci rádi předtím, než se odpadem staly.

Předně, co je to vlastně ten „odpad domácí”, jehož latinský název jsem si improvizovaně vymyslel? To, čeho se s naprostou samozřejmostí různými způsoby zbavujeme několikrát za den? Není to nic jiného než věci, které nepotřebujeme nebo nechceme. Ať už v podobě zbytků, prázdných obalů nebo věcí, které už prostě nemáme potřebu vlastnit. Všechny naše domácí odpady mají jedno společné: nemají pro nás žádnou hodnotu. 

Detail knihy je ZDE.

Kniha Odpad domácí, M. Hobrland, Concept 42
Logo Kosmas
Korupce po 3 pivu
Kniha Zivot pod psa 2 dil
Logo Kosmas

ŽIVOT POD PSA 2. díl

Povídky o lidech a psech

Život pod psa. Třináct příběhů. Některé k zamyšlení. Jiné k pobavení. A některé i k poučení.
 
První příběh je o tom, jak zavádějící může být náš pohled do psí duše. Druhý příběh je o etice využití psího masa v gastronomii. Třetí příběh je autoterapií obyčejného chodníku. Čtvrtý příběh je bizarní fraškou o zděděném psisku. Pátý příběh je tajemná duchařina. Náš šestý příběh je o výletu se psem s vojenským výcvikem, odehrávající se v dost abstraktní realitě. Sedmička je fejetonem na téma úspěšné mužské image. Osmým příběhem je hantecem psaná taškařice… která se prostě musí přečíst. Devátá povídka je o soše psa jménem Loukanikos, který, ačkoli zvíře, se v prestižním magazínu Time dostal mezi stovku nejprestižnějších osobností. Desátá povídka nám nabízí jeden z možných pohledů na vznik strategického fenoménu „bílého psa“. Jedenáctý příběh vypráví o jednom psím šlechtici a nešlechetných úmyslech. Dvanáctá povídka je o partyzánské válce na vycházkách s irským vlkodavem. A třináctá je velmi osobním nekrologem pro francouzského buldočka z Karlína. Všech třináct povídek je původních a jejich autoři pevně věří, že se vám budou líbit. 

© R. Lubena, I. Remiaš, T. Hendry, M. Hobrland, K. Smejkal, V. Matyášová, D. Landsman, Z. Horká, E. Ulucinar, L. Heverová, F. Čermák, J. Strádal, B. Voštová a P. Svoboda

Foto na obálce  ©  K. Černická, grafická úprava L. Drahoňovská, sazba R. B. Mulderer.

Detail knihy je ZDE.

KORUPCE PO TŘETÍM PIVU

Pivní filosofický kaleidoskop 

Sarkasmus? Ironie? Cynismus? Nebo realita každodenního života? Vyberte si. Podíváte-li se na svět očima čtveřice štamgastů pravidelně filosofujících o světě u piva, zjistíte, že věci, které jsme zvyklí považovat za normální, jsou ve skutečnosti až k zbláznění absurdní.

Knížka Jiřího Strádala Korupce po třetím pivu je krásnou ukázkou toho, že my Češi nakonec ze všeho vyrobíme pěknou ptákovinu. Tak na zdraví a příjemné počtení. Detail knihy a ukázka ZDE.

V prodeji na e-shopu KOSMAS.

 

© Ilustrace obálky: Petr Menčík

Kniha J. Strádal Korupce po třetím pivu
Logo Kosmas
Kniha 7 pádů odpadu, M. Hobrland, Concept 42
Logo Kosmas

7 PÁDŮ ODPADU

Na odpady a životní prostředí s rozumem a s humorem

Tato knížka si neklade — a ani si klást nemůže — za cíl vysvětlit vše kolem odpadů. Proto v ní nejsou žádná čísla, grafy, statistiky a ani nekonečné výčty směrnic a vyhlášek, které jsou běžnému člověku k ničemu. 
Najdete zde 7 kapitol jako sedm gramatických pádů. 
1. pád Kdo, co je odpad? Stručná historie odpadu od pravěku až po nedávnou minulost. A vysvětlení, co je to ten odpad vlastně zač.
2. pád Koho a čí jsou odpady? Kdo má zodpovědnost za odpady jednak z pohledu legislativy, ale zároveň i z pohledu reality. 
3. pád Komu, čemu škodí odpady? Proč bychom měli svým odpadům konečně věnovat zvýšenou pozornost. 
4. pád Koho odpady zajímají? Kdo s odpady přijde do styku a proč se jimi zabývá. 
5. pádem voláme. O pomoc, jak z té odpadové šlamastyky ven. 
6. pád O kom, o čem tady mluvíme? Stručný přehled těch nejběžnějších odpadů. Odkud se berou, jak se třídí a jak se zpracovávají. 
7. pád S kým a čím se odpadům bráníme? Kapitola o způsobech zpracování odpadů, možných metodách předcházení jejich vzniku, ale i mýtech, kterými je tato oblast doslova prolezlá. 

Více informací ZDE.

 

Ilustrace na obálce: Petr Menčík, design: Aleš Mička.

Partie Porazenych

PARTIE PORAŽENÝCH

Příběh zla zhmotněný do inkoustu knihy

Partie poražených se hraje jen na černých políčkách šachovnice života. A každý její tah není ničím jiným než dalším krokem k porážce všech zúčastněných. Každý dobrý úmysl hlavního hrdiny je v případě této partie jen dalším kamenem, kterým se pomalu, ale jistě dláždí cesta do samotných pekel. Jak zastavit zlo, jehož jste součástí? Jak odvrátit neodvratitelné, které jsme způsobili? Jak pochopit nepochopitelné a dojít konce cesty, na jejímž začátku stojí nevědomé ubližování, vlastní lhostejnost i konejšivé iluze a na konci pak sebepoznání, a obojí si ospravedlnit?

Debut Karla Smejkala je tím druhem vyprávění, které se čte jedním dechem a ze kterého často naskakuje husí kůže. Čím více se čtenář blíží ke konci celého příběhu, tím více se obává, co jeho i hlavního hrdinu Daniela na konci této partie čeká. Detail knihy ZDE.

Tištěnou knihu koupíte ZDE. E-Knihu pak ZDE.

 

© Foto na obálce: Michal Vojkůvka

Kniha Partie poražených, Karel Smejkal
Logo Kosmas
Magnitudo
Kniha Magnitudo, M. Hobrland, Concept 42
Logo Kosmas

MAGNITUDO

Komický příběh z hlubin země

Na začátku všeho je božský fotbalista a balíček jointů. Na konci pak boj o holý život – lhostejno čí a lhostejno jaký. Mezi tím vše, co může špičkový fotbalista vystavený účinkům marihuany způsobit, vztah mezi dvěma naprosto odlišnými pohlavími zpackat a policejní náčelník neandrtálského původu a jeho nevlastní policejní praktikantka vyšetřit. Vítejte ve Velkém a Velkém (2x "Velké" je správně) El Caminu.

Ženy mají mnohem vyvinutější smysl pro humor než muži. Považují totiž humor za prostředek, nikoli cíl. Z tohoto prostého důvodu to jsou právě ženy, kdo dokáží příběh knížky Magnitudo patřičně ocenit. Proč? Magnitudo je totiž knížka o fotbale pro ženy. Magnitudo je příběh o mužích pro ženy. Je to příběh
o vztazích pro ženy. Je to i příběh o drogách pro ženy a v neposlední řadě je Magnitudo i příběh dvou kamarádek pro ženy. A stranou nelze ponechat ani tu skutečnost, že statisticky je žen více a za knihy utrácejí všeobecně více než muži.  Knížku zakoupíte na e-shopu KOSMAS.
Detail knihy ZDE.

© Ilustrace na obálce: Petr Menčík

Wesmirny Omyl

WESMÍRNÝ OMYL

Český vesmírný průvodce Galaxií

Je nám potěšením podílet se na šíření této skvostně ujeté knížky.

Téměř autobiograficky smyšlený příběh hlavního hrdiny jménem Víťa. Ten si již jako malý kluk položil dvě složité otázky, k jejichž zodpovězení se řada dospělých nedopracuje za celý život. Jak vznikl wesmír a jaký je smysl veškerého života? A tak objevil způsob, jak změnit svůj život a vše, co s ním souvisí. Vydal se na cestu. A na své cestě poznal mnoho zajímavého: opilého boha Bambaleze, podobu vícerozměrných stoliček, žravou Brašnu, paradox vraha prabuňky, pivní transfúzi, řetězovou náhodu, živou wesmírnou loď, hřebíkového filosofa, evoluci internetu, teorii mnohočlověka, zmetkoprodejce, reklamace života, popelnici Emu, kybervoluci, život vzniklý z vidličky, puncofála bažinného, vědoděly, těžbu nerostného odpadu, velkovelikosti, živopisy nebo večírek, ze kterého odešel Čas. Ovšem především přibližně nekonečnou řadu odpovědí, jimiž jeho cesta za poznáním vlastně jen začíná. 

Vydáno vlastním nákladem autora. Womyl si můžete pořídit na e-shopu KOSMAS.

© Text a ilustrace Sebastian Wortys 2011

S. Wortys | Wesmírný omyl
Logo Kosmas
ZIVOT POD PSA
Život pod psa | Příběhy o psech, které se vám nebudou líbit
Logo Kosmas

ŽIVOT POD PSA

Příběhy o psech, které se vám nebudou líbit

Všechny povídky v této knížce jsou inspirovány skutečnými událostmi, fakty nebo momenty ze života psů i lidí. Zbytek je fikce. Avšak nepříliš vzdálená realitě. 

Kolektiv autorů se ve svých povídkách zabývá tématy, které stojí buď na pokraji zájmu, nebo se o nich na veřejnosti nemluví.

První příběh o tom, na co myslí pes, který svého majitele omrzel. Druhý příběh o tom, že asistenční psi dokážou podpořit svého majitele fyzicky i psychicky. Co ale nedokážou, je bojovat proti nedostatku vůle k životu. Ať už majitel ve svém životě napáchal jakékoli zlo. Třetí příběh o tom, jak se jeden pes stal snadno odstranitelnou překážkou v majetkovém dědickém řízení. Čtvrtý příběh o tom, jak i otrlý šofér bez špetky citu v sobě najde víc rozumu než samozvané zachránkyně psů. Pátý příběh o tom, jak jeden zachráněný pejsek dělal všem okolo život šťastnějším. Šestý příběh o tom, že nikde není psáno, že vir dovezený z nelegálních psích importů nemůže být přenosný na člověka. Sedmý příběh o špatné volbě psího plemene a všem tom, co s tím může a musí souviset. Osmý příběh o psím exkrementu. O soudu a rozsudku, který nikdo nečekal. Devátý příběh o chrtovi inspirovaný neblahým osudem bezpočtu psů, jejichž životem se staly psí dostihy. Desátý zašmodrchaný příběh o jednom psím nedorozumění a dost nepovedeném zásahu pracovnice sociálky. Jedenáctý příběh, který ukazuje, jaké to je, když se tváří v tvář potkáte s tím, kdo vám otrávil nejlepšího kamaráda. A krátká taškařice na závěr, inspirovaná bizarností našich právních předpisů. A mimochodem, při čtení může ukápnout nějaká ta slza. Smutku, dojetí nebo smíchu. Mějte kapesník po ruce. Oficiální stránka ZDE. Zakoupit můžete ZDE.

 

© I. Benda | D. Smékalová | M. Hobrland | L. Eggenhoffer | R. Lubena | Z. Horká | M. Babka | V. Matyášová | Foto © L. Eggenhoffer | Retuš psa: P. Menčík | Obálka: L. Gazdošová | Sazba: R. Mulderer

SOUBOJ S REALITKOU

SOUBOJ S REALITKOU

Neurotická groteska z raného kapitalismu

Knížka do vlaku, autobusu nebo do vazby. Tenká, čtivá a nenáročná. Nicméně zábavná. Děj nastavuje cynické zrcadlo první polovině devadesátých let. Avšak není o této době. Pouze se v ní odehrává.

 

Hlavního hrdinu trápí vtíravá otázka, do jaké míry může být utkvělá představa reálná a do jaké míry může být realita utkvělou představou. Čím víc se snaží najít náš hrdina ve věcech smysl, tím víc se noří do existencionální krize, která vyvrcholí ve vzdor ...a dost mizerný konec. Detail knihy a ukázka ZDE.

Souboj s realitkou můžete koupit v e-shopu KOSMAS.

 

© Obálka P. Menčík

 

Martin Hobrland | Souboj s realitkou | Neurotická groteska z počátků kapitalismu
Logo Kosmas
TAPATI
TaPati | D. Smékalová
Logo Kosmas

TAPATI

Příběh o vědomém zlu a nevědomém dobru

Fantasy debut Dany Smékalové, který se odehrává v samém srdci Čech. Příběh Marie. Obyčejné ženské, která jeden den zjistí, že zas tak obyčejná není, a poodhalí roušku největšího tajemství historie lidstva. Marie se vydá na cestu napříč dimenzemi s téměř nesmrtelným parťákem po boku. Cílem její mise je osvobození lidstva, během kterého ukápne i nějaká ta krůpěj cizácké krve. Více ZDE.

 

Více na www.tapati.cz | Facebook TaPati.

Knihu Tapati můžete zakoupit v e-shopu KOSMAS.

 

Retuš a grafické ztvárnění obálky ©: Petr Menčík | Foto nože na obálce ©: F.S.

Technická redakce: Veronika Matyášová

VIRGA

VIRGA 2. vydání

Komická zpráva o konci světa globálním vysušením

“Vodní eko sci-fi”, která vám otevře oči a polechtá bránici. Na obyčejnou vodu se už nikdy nebudete dívat tak jako dříve. Ale nenechte se mýlit. Nejde zde o žádné mentorování. Jde zde především o legraci.

Krušný osud jisté Genevieve Arlyn se naplní, když se stane obětí spiknutí vody, která se snaží uniknout ze Země pryč do bezpečí temného vesmíru. Shodou okolností a drobné chybky se vcelku jednoduchý plán na únik zkomplikuje a do hry vstoupí skupinka šesti antihrdinů, posílená modrým veršujícím papouškem. Ale nebojte se. Nikdo z nich se o záchranu naší planety nepokusí. Detail knihy ZDE.

Virga je k zakoupení v e-shopu KOSMAS.

 

Ilustrace na obálce © Petr Menčík

Virga Martin Hobrland 2. vydání
Logo Kosmas
SPIONAZ PRAZDNE MYSLI
Špionáž prázdné mysli | M. Hobrland
Logo Kosmas

ŠPIONÁŽ PRÁZDNÉ MYSLI

Špionážní drama s byrokratickou zápletkou

Kdo je kdo a co je co zůstává záhadou. Těhotný jaderný reaktor? Vzpoura rýže? Pojištění termiti? 6 až 12 špionážních satelitů? Colovod? Tržní systém ve státní správě? Obhajoba žaloby a žaloba obhajoby? Žádný problém. Vše zde najdete poskládané hlava nehlava stejně jako invektivy, podlost, bezohlednost a hlavně do nebe volající absurditu, která je výsměchem všem a všemu. To vše úhledně zabaleno v bizardně vystavěném příběhu vesmírného dramatu s byrokratickou zápletkou. To vše říznuté tunami rýže a svéráznou státní správou.


Jedná se o těžko stravitelný až experimentální bříběh, který vyplňují krátké skeče a absurdita. Absence hlavního hrdiny je vyvážena přítomností velkého počtu antihrdinů a zbabělců. Nechybí však svérázná romantická zápletka a napětí, které do děje přinesly dezorientované Tajné služby. A  jejich nadřízené Nejtajnější služby. Až přespřílišný výskyt amerických prezidentů nemá nic společného s politikou, ale s podivnými hrátkami v časoprostoru a mizerně odvedenou prací Nejvyššího Úřadu pro kontrolu všeho – instituce, se kterou si nevědí rady ani výše zmíněné služby, zabývající se tajemnem. Špionáž je v prodeji na e-shopu KOSMAS.

Detail knihy ZDE.

 

Ilustrace na obálce ©: Pavel Holý | Grafická úprava: Petr Smíšek | Sazba a tisk: Art living Praha

730

730

Válečné povídky z mírové doby

(II. rozšířené vydání)

Soubor povídek, které jsou zajímavé tím, že byly sepsány na základě skutečných událostí, které se staly. Pravda, tu a tam se muselo pravdě pomoci. V prodeji je již druhé vydání této útlé knížky, které je rozšířené o několik dřívě nepublikovaných povídek. Více ZDE.

Seznamte se s tristními zaměstnanci armády a politruky. Čechy, Slováky a vším mezi tím. Zrezivělou takzvanou bojovou technikou. Věčně přiopilým spojovacím vojskem a především s do nebe (a snad i do pekla) volající absurditou zvanou ČSLA osmdesátých let.

První vydání je rozebráno a získat jej lze na vyžádání v e-shopu Kosmas.

2. vydání v prodeji na e-shopu KOSMAS.

Detail knihy ZDE.

 

Návrh obálky, grafická úprava obálky © a sazba: Petr Stiegler - Designology | Předmluvu napsal: Martin Ouředník

 

 

M. Hobrland | Válečné povídky z mírové doby.
Logo Kosmas
bottom of page