top of page
Martin_Hobrland_trideniodpadu.cz.jpg

Foto: fčelkamaja

MARTIN HOBRLAND

Je autorem humorných knih, ve kterých kloubí situační humor s prvky sci-fi. Počátkem devadesátých let žil v Kanadě, odkud přispíval do několika tuzemských novin a časopisů. 0d roku 2000 žil několik let v Budapešti, kde pracoval pro pobočku nadnárodní reklamní agentury spadající pod koncern WPP. Později pro pobočku téže firmy v Istanbulu. V současnosti pracuje pro českou pobočku přední poradenské firmy. Občas přispívá do časopisů zabývajících se marketingovou a reklamní komunikací a do metalového časopisu Spark. Mimo své profese se zabývá problematikou odpadu a životního prostředí v projektu trideniodpadu.cz. V roce 2009 založil  vydavatelství. Žije v Praze a nestěžuje si.

(Zdroj: ČBDB)

ODPAD DOMÁCÍ
[Vastum domesticis]

Stručný miniprůvodce problematikou našeho domácího odpadu.

Předně, co je to vlastně ten „odpad domácí”, jehož latinský název jsem si improvizovaně vymyslel? To, čeho se s naprostou samozřejmostí různými způsoby zbavujeme několikrát za den? Není to nic jiného než věci, které nepotřebujeme nebo nechceme. Ať už v podobě zbytků, prázdných obalů nebo věcí, které už prostě nemáme potřebu vlastnit. Všechny naše domácí odpady mají jedno společné: nemají pro nás žádnou hodnotu.

Oblast odpadů není něčím, co by běžného člověka zajímalo natolik, aby tomu věnoval více pozornosti, než je nezbytné minimum, spojené většinou právě jen s tím, jak se svých odpadů zbavit. Nicméně už to, že držíte tuhle knížku v ruce, svědčí o tom, že jste ochotni této tématice věnovat o něco více, než ono nezbytné minimum. 

Více informací o titulu je ZDE.

Main_Down

7 PÁDŮ ODPADU

Na odpady a životní prostředí s rozumem a s humorem

Tohle není odborná publikace. Jedná se o pokus zviditelnění a popularizace tématu odpadů. Neklade si — a ani si klást nemůže — za cíl vysvětlit vše kolem odpadů. Proto v ní nejsou žádná čísla, grafy, statistiky a ani nekonečné výčty směrnic a vyhlášek, které jsou běžnému člověku k ničemu. 
Najdete zde 7 kapitol jako sedm gramatických pádů. 
1. pád Kdo, co je odpad?
Stručná historie odpadu od pravěku až po nedávnou minulost. A vysvětlení, co je to ten odpad vlastně zač.
2. pád Koho a čí jsou odpady? Kdo má zodpovědnost za odpady jednak z pohledu legislativy, ale zároveň i z pohledu reality. 
3. pád Komu, čemu škodí odpady? Proč bychom měli svým odpadům konečně věnovat zvýšenou pozornost. 
4. pád Koho odpady zajímají? Kdo s odpady přijde do styku a proč se jimi zabývá. 
5. pádem voláme. O pomoc, jak z té odpadové šlamastyky ven. 
6. pád O kom, o čem tady mluvíme? Stručný přehled těch nejběžnějších odpadů. 
7. pád S kým a čím se odpadům bráníme? Kapitola o způsobech zpracování odpadů, možných metodách předcházení jejich vzniku, ale i mýtech, kterými je tato oblast doslova prolezlá. 

Více informací ZDE.

MAGNITUDO

Komický příběh z hlubin země

Na začátku všeho je božský fotbalista a balíček jointů. Na konci pak boj o holý život – lhostejno čí a lhostejno jaký. Mezi tím vše, co může špičkový fotbalista vystavený účinkům marihuany způsobit, vztah mezi dvěma naprosto odlišnými pohlavími zpackat a policejní náčelník neandrtálského původu a jeho nevlastní policejní praktikantka vyšetřit. Vítejte ve Velkém a Velkém El Caminu.

 

Magnitudo je vlastně knížkou pro ženy. Ženy mají totiž mnohem vyvinutější smysl pro humor než muži. Považují totiž humor za prostředek, nikoli cíl. Z tohoto prostého důvodu to jsou právě ženy, kdo dokáží příběh knížky Magnitudo patřičně ocenit. Proč? Magnitudo je totiž knížka o fotbale pro ženy. Magnitudo je příběh o mužích pro ženy. Je to příběh o vztazích pro ženy. Je to i příběh o drogách pro ženy a v neposlední řadě je Magnitudo i příběh dvou kamarádek pro ženy. A stranou nelze ponechat ani tu skutečnost, že statisticky je žen více a za knihy utrácejí všeobecně více než muži. 

VIRGA

Komická zpráva o konci světa globálním vysušením

II. „remasterované vydání“ 2019.

Virga nemá nic společného s viagrou. Virga je meteorologický jev, kdy se zdá, že by mělo sprchnout, ale voda se ještě před dopadem na zem prostě vypaří. Takže ani nekápne. Podle jistých teorií to však nemá s meteorologií nic společného. 

A o tom je příběh této knihy.

 

Krušný osud jisté Genevieve Arlyn se naplní, když se stane obětí spiknutí vody, která se snaží uniknout ze Země pryč do bezpečí temného Vesmíru. Shodou okolností a drobné chybky, se vcelku jednoduchý plán na únik zkomplikuje, a do hry vstoupí skupinka šestice antihrdinů, posílená modrým veršujícím papouškem. Ale nebojte se. Nikdo z nich se o záchranu naší planety nepokusí.

 

Posádka Apolla 11 zanechala na měsíci plaketu s nápisem
"zde se lidé planety Země poprvé dotkli nohama měsíce.
Červenec, L. P. 1969. Přišli jsme v míru jménem celého lidstva."
Jediná živá duše v celém široširém Vesmíru nemá ponětí,
co ten nápis zmamená.

ŠPIONÁŽ PRÁZDNÉ MYSLI

Špionážní drama s byrokratickou zápletkou

Zcela a úplně matoucí příběh jedné vesmírné expedice, která je utajená i sama před sebou. Navíc řízena vskutku nanejvýš kompetentními orgány státní správy z planety Země. To vše v nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy státům nevládnou vlády, ale správní rady nadnárodních společností.

 

Těhotný jaderný reaktor? Vzpoura rýže? Pojištění termiti? 6 nebo 12 špionážních satelitů? Colovod? Tržní systém ve státní správě? Obhajoba žaloby? Žaloba obhajoby? Žádný problém. Vše zde najdete poskládané hlava nehlava stejně jako invektivy, podlost, bezohlednost a hlavně do nebe volající absurditu, která je výsměchem všem a všemu. To vše úhledně zabaleno v bizardně vystavěném příběhu vesmírného dramatu s byrokratickou zápletkou. Něco jako tak docela trochu moc na hlavu postavená sci-fi a docela reálné politické drama. To vše říznuté tunami rýže a svéráznou státní správou. Až přespřílišný výskyt amerických prezidentů nemá nic společného s politikou, ale s podivnými hrátkami v časoprostoru a mizerně odvedenou prací Nejvyššího Úřadu pro kontrolu. Instituce, se kterou si nevědí rady ani tajné služby, zabývající se tajemnem.

 

"Ve vesmíru a ve státní správě se může stát cokoli."

SOUBOJ S REALITKOU

Neurotická groteska z počátku kapitalismu v ČSSR

Rukopis někdy z první poloviny 90. let. Oprášený a lehce remasterovaný a především doplněný o konec, který v původním rukopise chyběl. Proč, to si nepamatuji. Tenká knížka. Veliká písmena. Ideální společník do vlaku, autobusu, letadla nebo do vazby.

 

Úsměvný příběh z doby, kdy mobilní telefon byl zásadní daňový odpis a vážil pět kilo. Z doby, kdy v pánské módě frčela bizarní fialová barva. Z doby, kdy jsme si stále ještě mysleli, že budeme jednou jako na západě, a zcela opomíjeli skutečnost, že západ je jen světová strana. Pokud nic z toho nepamatujete nebo si to nevybavujete, nevadí. Tento příběh je z té doby, ale není o ní.

Příběh se točí kolem patálie s tím, do jaké míry může být utkvělá představa reálná a do jaké míry může být realita utkvělou představou. Tomuto dilematu je totiž vystavena křehká duše mladého básníka a zároveň zaměstnance realitní kanceláře, jehož život je zjevně v ohrožení. Není však jisté, ohrožuje-li jeho život skutečné nebezpečí nebo představa skutečného nebezpečí. Čím víc se hlavní hrdina snaží nalézt ve věcech smysl, tím více se noří do existencionální krize, která vyvrcholí ve vzdor... a dost mizerný konec. 

730

Válečné povídky z mírové doby, 2. rozšířené vydání

V padesátých letech šlo v armádě o život. V šedesátých a sedmdesátých o kriminál.  A v osmdesátých letech šlo už jen (s odpuštěním) o hovno. A o tom jsou tyto povídky. 
 

Soubor krátkých povídek, které svérázně reprodukují téměř pravdivé události a skutečné postavy tak či onak nějak svázané s povinnou dvouletou základní službou. Vyšší i nižší zaměstnanci armády, vojíni a poddůstojníci, jejichž tristní osudy se prolínají s absurdním systémem tehdejší ČSLA. Jména byla změněna. Zásluhy zůstaly ponechány.

 

Seznamte se s tristními zaměstnanci armády a politruky. Čechy, Slováky a vším mezi tím. Zrezivělou bojovou technikou. Věčně přiopilým spojovacím vojskem a především s do nebe (a snad i do pekla) volající absurditou zvanou ČSLA osmdesátých let.

 

Původně vyšel soubor těchto povídek 2x v humoristickém časopise Trnky Brnky. Toto je již druhé knižní vydání. Oproti vydání prvnímu je doplněné o několik nepublikovaných povídek. Původní časopisové vydání obsahovalo ilustrace. Ty, bohužel, nešlo v knize z důvodu autorských práv použít.

ŽIVOT POD PSA I. a II. díl

Příběhy o psech, které se vám určitě (ne)budou líbit

 

 

Kniha povídek a zároveň jeden velký projekt, na kterém mám tu možnost se podílet. A taky tvrdit, že jsem stál u jeho vzniku. Což tvrdit netřeba. Je to fakt.
Autoři: 1. dílu:  Dana Smékalová, Lucia Eggenhoffer, Robert Lubena, Michal Babka, Zuzana Horká, Veronika Matyášová a Martin Hobrland. Zvláštní poděkování pak patří Ivanu Bendovi.
 
Autoři 2. dílu: Zuzana Horká, Dominik Landsman, Tereza Hendry, Martin Hobrland, Ivan Remiaš, Veronika Matyášová, Ebru Uluçınar, Robert Lubena, Lucia Heverová, Karel Smejkal, aJiří Strádal.
 
Více na www.zivotpodpsa.cz a Facebooku
  • LinkedIn - Grey Circle
  • Facebook - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle
Logo Databáze knih
Logo Česká bibliografická Databáze
Logo Kosmas
bottom of page