google.com, pub-8558054551419352, DIRECT, f08c47fec0942fa0
 

Co je to ta synopse? 

Jedna z mnoha pouček říká:

Synopse je redukovaný text, který podává zhuštěný a zestručněný obsah literárního díla s cílem zjednodušit a urychlit přístup k obsahu díla

 

Lidé si mnohdy pletou synopsi s anotací. Zatímco synopse je určena pro vydavatele nebo producenty, anotace je určena pro čtenáře a diváky. Po autorech chceme synopsi. To proto, abychom nemuseli číst celý rukopis a přesto se dozvěděli, co v něm je. Takže synopsi ano. Anotaci ne.

 

 Jak mám napsat synopsi? 

 

Váš rukopis je zbožím, se kterým chcete jít na trh. Ale nejprve potřebujete, aby tento rukopis někdo vydal a dal do distribuce. Ten někdo bude muset do Vašeho rukopisu zainvestovat své peníze a svůj čas — což je mnohdy totéž. Synopsi si představte jako prezentaci toho, co nabízíte. Ano, je to svým způsobem byznys. Ideální synopse obsahuje tyto prvky

O čem rukopis je. Pokuste se shrnout obsah do několika vět. Čím méně vět, tím lépe. Ideální je jedna věta. Pokud to dokážete, máte hned i podtitul.

Kdy a kde se děj odehrává. O jaký žánr se jedná.

Popište v krátkosti děj. Popište linku příběhu. Odprostěte se od detailů, soustřeďte se na dějovou linku a základní momenty. Pamatujte, že ten, kdo bude synopsi číst, vám neuvidí do hlavy. Proto zjednodušujte. Strukturujte. Pokud se v popisu děje ztratíte, je pravděpodobně s vašim rukopisem něco v nepořádku. Obvykle se takto zestručněný děj knížky vejde na jednu stranu A4.

Nezapomeňte připsat, kolik stran nabízený rukopis má. 

Dejte si se synopsí práci, kterou si zaslouží. Budete-li mít v ruce kvalitně zpracovanou synopsi, bude se Vám s nakladateli lépe jednat.

Dotaz? Napište na e-mail SEM.

Zasláním synopse nevzniká autorovi žádný nárok na odměnu, ani spolupráci.