top of page
Zivot_pod_psa
Obálka knihy Život pod psa 1. díl

ŽIVOT POD PSA

PŘÍBĚHY O PSECH, KTERÉ SE VÁM (NE)BUDOU LÍBIT.

 

Kosmas logo
Palmknihy logo

Tyto povídky se vám nebudou líbit. Tak zní podtitul této knížky a její autoři pevně věří, že se vám skutečně líbit nebudou. Že vám pomohou otevřít očia podívat se na všechna ta psiska jako na skvělé živé bytosti.

 

Všechny povídky v této knížce jsou inspirovány skutečnými událostmi, fakty nebo momenty ze života psů i lidí. Zbytek je fikce. Avšak nepříliš vzdálená realitě. Přejeme vám příjemnou zábavu.

Autoři

Smutný příběh jezevčíka Tondy, který svého majitele omrzel

D. Smékalová

Psi žijí přítomností, reagují na ni a netrápí se tím, co bylo, ani tím co bude. Jen, když se dostanou do situace podobné té, kterou už jednou prožili, vybaví se jim předešlá zkušenost a podle ní se zachovají. Takže to z lidského pohledu navenek vypadá, že žijí i minulostí, podobně jako lidé.

 

Temnou minulostí majitelky ovlivněný život věrného asistenčního psa

M. Hobrland

Asistenční psi dokážou podpořit svého majitele fyzicky i psychicky, dokážou reagovat na jemné změny jeho psychického a zdravotního stavu. Co ale nedokážou, je bojovat proti nedostatku vůle a neochotě bojovat u svého pána. Tento příběh byl inspirován skutečnou příhodou, kterou naleznete někde uprostřed povídky, a ne na jejím konci.

 

O jednom psisku, které stálo v cestě získání dědictví a doplatilo na to

R. Lubena

Inspirováno situací, kdy se pes ne vlastní vinou stane překážkou v dědickém řízení.

 

O svérázných zachráncích psů a jednom cynickém řidiči dodávky

M. Hobrland

I když mám rád psy sebevíc, nemůžu zodpovídat  za osud všech psů na světě. V naší pejskařské zemi jsou už tak útulky plné psů čekajících na někoho, kdo se jich ujme, a někteří z nich se nikdy nedočkají. Když do téhle situace někdo přiveze ze zahraničí kamión „zachráněných“ psů, vytváří těm domácím psím bezdomovcům konkurenci. Místo, aby si zájemce o psa v klidu vybral jeho srdci nejbližšího chlupáče v místním útulku, podlehne emocím, osvojí si importovaného psa a ještě bude mít dobrý pocit, že udělal šlechetný čin.

 

O pejskovi jménem Matýsek, který 18 let dělal život lepším všem kolem

M. Babka

Podle skutečného příběhu a skutečnosti, že psi dokáží lidem změnit život. Některým na chvíli, jiným na dlouhá léta.

 

Temná vize budoucnosti jménem vzteklina

M. Hobrland

Inspirováno problémem „množíren“ psů, kde hygienické a veterinární podmínky bývají na katastrofální úrovni a možnost šíření nákazy - jakékoli - je opravdu veliká. Nebezpečí tohoto charakteru vzniká především při tzv. nelegálních importech.

 

O Šarykovi, co byl cepovaný a cepovaný a cepovaný

Zuzana Horká

Inspirováno občasnou bizarností české vesnice. Špatnou volbou plemene psa a vším tím, co s tím může a musí souviset.

 

Od psího exkrementu přes napadení psem až po osvobozující rozsudek

D. Smékalová

Inspirováno skutečností, že někteří nevidomí lidé pohyb svého psa perfektně registrují sluchem. Hodně vodicích psů má na krku rolničku, což takovému sledování hodně pomáhá.  A protože jsou vodicí psi většinou naučeni nevzdalovat se od svého páníčka na moc velkou vzdálenost, někteří lidé doplňují určení okamžiku vyvenčení se svého psa i čichem. Na základě takhle získaných informací pak majitelé psů seberou hromádku buď sami, nebo požádají o službu a navedou na správné místo někoho z kolemjdoucích.

 

O chrtovi, který neuměl nic jiného, než běžet za svým štěstím

Lucia Eggenhoferová

Inspirováno neblahým osudem bezpočtu psů, jejichž osudem se stanou dostihy.

 

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti — ale vysvětlujte to sociálce

V. Matyášová, M. Hobrland

Věřte nevěřte, v tomto příběhu je pravdivé jádro. Byť ne tam, kde byste ho hledali.

 

Na bezohlednost některých majitelů psů doplácejí… zase jenom psi

D. Smékalová

K trávení psů se nejčastěji používají prostředky na hubení hlodavců. Například karbofuran. Pes po požití nejprve pociťuje nevolnost, následně začne zvracet a trpět křečemi. Bez zásahu tento stav progreduje
v nadměrné slinění, průjem a poruchy rovnováhy. Těsně před smrtí dochází k pomočení a celkovému ochrnutí svalů. Smrt nastává udušením při ochrnutí dýchacích svalů. Tato skutečnost byla inspirací tohoto příběhu.

 

O zatoulaném psisku, které nakonec přišlo tomu, kdo ho chtěl zabít, na pohřeb

M. Hobrland

Krátký příběh na závěr, inspirovaný bizarností našich právních předpisů.

TRAILER

Děkujeme partnerům a kamarádům:

Liga vozíčkářů logo
Dokonalá láska logo
Lucie Gazdošová logo
Lucie Eggenhoffer logo
Sci-fi psi logo
Haf & Mňau logo
Trideni_odpadu.CZ_logo
AUTOŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

 

IVAN BENDA

Trenér asistenčních psů pro Ligu vozíčkářů. Podílí se na organizaci veřejných sbírek, píše odborné příspěvky o výchově psů.

 

DANA SMÉKALOVÁ

Autorka fantasy příběhů TaPati a mnoha dalších.

 

MARTIN HOBRLAND

Autor humorných knížek. Osobní stránky.

 

ROBERT LUBENA

Televizní scénárista, který to vše nevědomky vymyslel.

 

MICHAL BABKA

Majitel a provozovatel projektu Dokonalá láska.

 

ZUZANA HORKÁ

Autorka facebookové stránky Zůza Storky, sportovní kynoložka. 

 

LUCIA EGGENHOFFER

Úspěšná fotografka, autorka a kreativní ředitelka. Osobní stránky. (m.j. autorka fotografie na obalu knihy)

 

VERONIKA MATYÁŠOVÁ

Kynolog teoretik, profesionální organizátor.

 

JAN KŘÍŽ

Profesionální kynolog. 3. místo v anketě Figurant roku 2014.

 

 

PODĚKOVÁNÍ

 

PETR MENČÍK za retuš fotografie na obalu.

 

LUCIE GAZDOŠOVÁ za grafiku obálky a všeho ostatního.

 

ROBERT benjamin MULDERER za DTP ...a tak.

 

MVDr. MARKÉTA RYBÁŘOVÁ působící v Ústavu biologie a chorob volně žijících zvirat, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno. Za konzultace z veterinární oblasti.

 

KATEŘINA KAŠPAROVÁ (Haf&Mňau) za spolupráci.

 

Další díky patří Miladě Kouklové, Ivě Vojtkové, Aleně Hobrlandové za jejich ochotu. 

 

Kapele Sci-Fi psi za pomoc s trailerem.

PES Z OBÁLKY
Guns 'n' Roses Marso Bull
Guns 'n'Roses Marco Bull minibulík portrét

Guník je minibulík z Prahy.  Je to malý psík s velkým duchem a nosem a varaním půdorysem. Navíc ještě věčné štěně. Vlastně, všichni se pořád ptají, jestli je to štěně :). Pokud si může vybrat, místo náročného sportování dá přednost nadýchanému polštáři a kruhu z bůvolí kůže, obklopen svými milovanými modrými balonky.

Ovšem vyskytne-li se v jeho blízkém dosahu figurant, polštář nepolštář, s bullí úporností vrhá se do boje o ohavného osliznutého peška… a… vyhrává! Vždycky! Jistě že vyhrává, proč by taky nevyhrával, ten chlápek, co ho zlobí a peška mu bere, je dobrou kořistí, navíc se pak válí v trávě a je dokonale poraženej.

 

Guns je velký svéráz. Jako všichni bulli. Nenechá si od někoho jen tak něco namluvit. Má svou hlavu a nebojí se ji použít. Jako třeba minule, když z důvodu lékařského zákroku byl nucen nosit na krku trychtýř. Svou hlavu využil jako lopatu k nabírání míčku. A pak už vlastně k nabírání a vrhání všeho možného. Pokud se pro něco rozhodne, nic ho v záměru nezastaví. Přesvědčit bulíka ke spolupráci vyžaduje od psovoda hodně diplomacie a taktu. Ovšem jste-li schopným diplomatem, spravedlivým a sebevědomým vodičem, získáváte v bullovi kámoše oddaného celým srdcem, zapáleného do všeho, co si vymyslíte… jako třeba panička Lucie, která Guníkovi dopřává bullí tábory ve společnosti jeho sourozence z vrhu Mikyho a dalších bullů a minibullů, a kde se Guník pravidelně zúčastňuje soutěží o nejlepší masku maškarního plesu – letos třeba jako surfové prkno s doprovodem havajských tanečníků! Je to prostě bavič tábora.

 

Copyright © 2014 Dana Smékalová, Martin Hobrland, Michal Babka, Lucia Eggenhoferová, Robert Lubena, Zuzana Horká, Ivan Benda, Veronika Matyášová. Všechna práva vyhrazena.

Foto © Lucia Eggenhoffer. Vydal Concept42.

bottom of page